Zadbaj o widoczność i bezpieczeństwo dziecka – zainwestuj w odblaski.

Co zrobić, aby dziecko było bardziej bezpieczne w drodze do szkoły?

Dzieci są ofiarami wielu wypadków drogowych. Nawet 3000 z nich zostaje rannych, a ponad 2000 z obrażeniami trafia do szpitala. Co zrobić, aby dziecko nie uległo wypadkowi?

Nie zawsze jest to wina brawurowych kierowców. Dzieci bywają nieodpowiedzialne i nie potrafią przewidzieć następstw swoich zachowań w miejscach publicznych, zwłaszcza na ruchliwej drodze. Przechodzenie w miejscu niedozwolonym, daleko od pasów, czy nagłe wtargnięcie na jezdnię nie sprawdziwszy wcześniej czy nic nie nadjeżdża to najczęstsze powody wypadków z udziałem dzieci. W połowie przypadków przyczyną jest bardzo słaba widoczność dzieci. Idące poboczem dziecko może być dla kierowcy niezauważalne. Niewielkim nakładem można zminimalizować ryzyko – wystarczy wpoić dziecku regułę „Widzę i jestem widoczny“.

Kolorowo i bezpiecznie

Kurtki czy koszulki w mocnym, konkretnym kolorze i  elementami fluorescencyjnymi będą trzy razy bardziej widoczne nawet w ciągu dnia. Bluzeczka pomarańczowa zamiast białej też może być trendy, a zapewni dziecku zwiększone bezpieczeństwo. W nocy natomiast podstawą będą odblaski.  Podczas dnia elementy odblaskowe są w zasadzie niewidoczne. Gdy zapada zmrok, zaczynają swoją „pracę“.  Nawet jeśli kierowca jedzie szybko, to na pewno zdąży wyhamować,  bowiem już od 200 metrów widzi świecące w nocy elementy odblaskowe. To wystarczająco dużo by bezpiecznie wyhamować czy ominąć pieszego.

Odblaski – na ratunek dzieciom

Wiele z naszych dzieci idzie do szkoły wcześnie rano, gdy jest jeszcze ciemno i wraca po zmroku. Doskonałym sposobem na zwiększenie bezpieczeństwa jest zakup plecaka szkolnego z wbudowanymi elementami odblaskowymi, które zawsze będą zapewniać widoczność waszego ucznia. Zwróć uwagę, aby odblaski były umieszczone z każdej strony plecaka – z przodu, z boków i na szelkach. Dodatkową zaletą będą odblaski umieszczone w lamówkach okrążających cały kształt plecaka.

Każdy dodatkowy gadżet odblaskowy w postaci breloczka czy opaski, zwiększy jeszcze bardziej bezpieczeństwo. Im więcej „świeci“ wasze dziecko w ciemnościach, tym większa szansa, że  całe i zdrowe bezpiecznie wróci do domu.