Czym kierować się przy wyborze piórnika do podstawówki?
Wybór artykułów szkolnych nie jest prostą sprawą. Nie tylko zakup plecaka musi być przemyślany, ale i piórnik powinien być odpowiednio dostosowany do wieku i potrzeb ucznia. Inny bowiem będzie dla pierwszoklasisty a inny dla gimnazjalisty.
Uczeń rozpoczynający edukacje szkolną dopiero uczy się samodyscypliny i na własnych błędach będzie miał okazję skorygować poglądy dotyczące przedmiotów codziennego szkolnego użytku. Piórnik w którym trudno coś odnaleźć pierwszakowi i panuje w nim chaos i nieporządek zapewne nie ułatwi mu nauki. Jeśli od najmłodszych lat dziecko będzie dbało o ład w swoich akcesoriach edukacyjnych, w przyszłości zadba także o inne przedmioty zapewniając im długie i bezpieczne użytkowanie. Warto więc zainwestować w porządny, wysokiej jakości piórnik, będzie on bowiem bliskim towarzyszem naszej latorośli w codziennych zmaganiach ze szkolnymi wyzwaniami.
Piórnik dla pierwszoklasisty powinien spełniać kilka podstawowych kryteriów:
- sztywna konstrukcja chroniąca zawartość
- elastyczne gumowe uchwyty na kredki (pozwalają zachować porządek)
- uchwyty na większe pisaki czy gumkę
- miejsce na wpisanie danych właściciela (w przypadku zagubienia)
- miejsce na plan lekcji
- duże uchwyty do otwierania
- nietoksyczny materiał z którego jest wykonany
- solidne wykonanie
Uczniowie klas początkowych bardzo dużo rysują i wykonują mnóstwo prac plastycznych, dlatego piórnik musi pomieścić wszystko, co wymagane jest w danej szkole. Część akcesoriów dzieci zostawiają w szkole, ale kredki, flamastry czy ołówki zawsze muszą mieć pod ręką, choćby po to, by odrabiać zadania domowe.
Piórnik musi być naprawdę solidnie wykonany, bo niejedno ciężkie przejście przed nim. Dzieci upuszczają niechcący przedmioty a czasem nimi rzucają dla zabawy, więc może i piórnik pofrunie nad szkolną ławką do koleżanki.
Dajmy małemu uczniowi możliwość wyboru wzoru, bo to co podoba się nam dorosłym, niekoniecznie będzie się podobać pierwszakowi. Aczkolwiek bezpieczniej jest kupić piórnik w jakiś uniwersalny wzór, bo postać z bajki za którym szalała twoja córka we wrześniu może za pół roku okazać się już zupełnie nie trendy:)
Jeśli natomiast uczeń ma naprawdę bardzo dużo przedmiotów i nie mieszczą się one nawet w dwupiętrowym piórniku, można dodatkowo kupić piórnik-tubę lub przybornik na kredki które z całą pewnością pomieszczą pozostałe przedmioty.
Tradycyjne piórniki spełnią swoją rolę do końca szkoły podstawowej. W gimnazjum można wybrać piórnik typu saszetka. Czym różni się saszetka od tradycyjnego piórnika? Przeczytaj jak wybrać piórnik do gimnazjum.