Ochrona dzieci przed oparzeniami słonecznymi

Jak rozpoznać oparzenie słoneczne?

Oparzenie słoneczne objawia się zaczerwienioną skórą, pieczeniem, a niekiedy obrzękiem. Długi pobyt na słońcu – czy to na plaży, czy podczas zabawy na świeżym powietrzu – bez odpowiednich kremów może powodować podrażnienie skóry, a w najgorszym przypadku rumienie i pęcherze. Jak ochronić dziecko przed oparzeniami słonecznymi? 

Podrażniona skóra przez promienie słoneczne jest środowiskiem, które może przyczynić się do rozwoju chorób – w tym nowotworu skóry. Dzieci są bardziej narażone na oparzenia słoneczne, ponieważ mają delikatniejszą skórę niż dorośli. Stosowanie kremów z filtrem ochronnym wydaje się być oczywiste- jednakże rodzice często zapominają o tym, ponieważ chcą, aby dziecko było bardziej opalone. Nawet piętnaście minut na ostrym słońcu może spowodować oparzenie u dziecka. Wystarczy parę prostych kroków, aby ochronić dziecko przed negatywnymi skutkami promieni słonecznych.

  • Nie tylko w ramach prewencji przeciw upałom należy zwracać uwagę, aby dziecko regularnie piło wodę. Podczas słonecznych dni im częściej sięgnie po butelkę z wodą tym lepiej.
  • Kapelusz z dużym rondem, czapka, okulary z filtrem UV to niezbędnik na ostre słońce. Również jako dopełnienie modnej stylizacji.
  • Należy unikać narażenia ciała na ostre słońce między 11 a 15 godziną. W tym czasie promieniowanie słoneczne jest najwyższe.
  • Kontroluj skórę dziecka – jeśli zauważysz zaczerwienienia skieruj dziecko do zacienionego miejsca i nasmaruj kremem lub mleczkiem łagodzącym oparzenia. Jeśli nie masz pod ręką kremu- skorzystaj z domowych sposobów takich jak chłodzące skórę plastry skórki ogórka lub chłodny ręcznik (uwaga- nie przykładaj lodu, aby nie wywołać szoku termicznego).
  • Dzieci do pierwszego roku życia nie należy wystawiać na bezpośrednie słońce.
  • Przed opalaniem nasmaruj dziecko kremem z wysokim filtrem oraz ochroną przed UVA i UVB. Faktor ochronny kremów dla dzieci wynosi 30-50. Jeśli nie masz odpowiedniego kremu dziecięcego – użyj ten dla dorosłych, tylko trzeba pamiętać o częstszej aplikacji.
  • Zimna woda z basenu lub morza nie ochroni dziecka przed szkodliwym promieniowaniem- nasmaruj dziecko kremem wodoodpornym. 

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru kremu do opalania dla dzieci?

Przy wyborze odpowiedniego kremu nie dajmy się złapać “w pułapkę” producentów. Niektóre produkty oferują naturalną ochronę, ale miejmy na uwadze, że żadna roślina, czy zioło nie ochroni nas przed szkodliwym promieniowaniem. Z tego wynika, że żaden naturalny krem nie można uznać jako środek do opalania. Skład kremów do opalania dla dzieci zawiera filtr mineralny, który działa niczym tarcza odbijając promieniowanie. Unikaj kremów z dodatkami zapachowymi, barwnikami, ponieważ mogą podrażnić delikatną skórę dziecka.