Mleczne zęby – warto o nie dbać

Któż z nas nie byłby zachwycony szerokim dziecięcym uśmiechem, z buzią pełną białych, lśniących równiutkich ząbków?

Niestety rzeczywistość jest inna. Aż 85 procent polskich dzieci w wieku sześciu lat ma próchnicę, z wiekiem odsetek ten rośnie. Złe nawyki żywieniowe, nieprawidłowa higiena jamy ustnej i zbyt rzadkie wizyty u stomatologa powodują, że stan zębów naszych dzieci zamiast poprawiać się, jest coraz gorszy. To dorośli są odpowiedzialni za taki stan rzeczy, bo to od nas zależy, czy dziecko od najmłodszych lat wykształtuje prawidłowe nawyki higieniczne. Może zastosowanie kilku z naszych rad w codziennym życiu przyniesie efekty w postaci pięknego uśmiechu Twojego dziecka?

Czym skorupka za młodu…

Zęby mleczne są mniej zmineralizowane niż zęby stałe, dlatego próchnica jeśli już zaatakuje, rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie.
Prawda jest taka, że profilaktyka próchnicy rozpoczyna się już w wieku niemowlęcym. Nawet najmniejszym maluszkom należy czyścić dziąsła miękką silikonową szczoteczką, nakładaną na palec mamy czy taty, oczywiście dopóki nie pojawi się pierwszy ząbek, stosujemy tylko czystą przegotowaną wodę.
Gdy maluch ma już pierwsze zęby, należy nałożyć na taką szczoteczkę odrobinę specjalnej pasty bez fluoru. W razie gdyby dziecko połknęło odrobinę, na pewno nic mu nie będzie. Gdy Twoja pociecha zechce już samodzielnie myć ząbki, sprawdzajmy za każdym razem, czy w buzi nie zostały resztki jedzenia i czy naprawdę zęby są prawidłowo umyte.

Baw się ze swoimi dziećmi, dawaj dobry przykład – kto umyje ząbki lepiej? mama czy córka?…Dzieci uczą się prawidłowych zachowań od nas, jeśli twoja pociecha widzi jak codziennie rano i wieczorem szorujesz swoje zęby, zapewne weźmie z Ciebie przykład!

Dobre nawyki to podstawa

Aby zapobiec próchnicy, należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, co najmniej 2-3 minuty, po śniadaniu i przed snem, pastą z fluorkiem. Nie należy “oszczędzać” na paście do zębów, kupujmy dobrej jakości produkty odpowiednio dostosowane do wieku. Szczoteczka także powinna być dostosowana do wieku,odpowiednio miękką z bezpiecznymi zaokrąglonymi brzegami, by nie skaleczyć delikatnej buzi. Uczmy dzieci, o ile jest taka możliwość, by wyczyściły zęby po każdym posiłku. Po szóstym roku życia można kupić dziecku pastę z większą ilością fluoru.

Doskonałą metodą zachęcającą oporne maluchy, jest zakup wesołej kolorowej szczoteczki, a ok. 4 roku życia można już pozwolić dziecku na używanie elektrycznej.
Niech Twój syn czy córka sam nakłada pastę (oczywiście pod Twoim nadzorem), sam naleje wody do kubeczka, a zobaczysz, jaki będzie z siebie dumny:) Do szóstego roku życia nadzoruj dziecko podczas mycia zębów, potem pozwól mu na nieco więcej samodzielności.

Należy pamiętać o wymianie szczoteczki, gdy włosie staje się mniej sprężyste, rozchodzi się na boki. Małe dziecko zużywa szczoteczkę do dwóch, trzech miesięcy, większym należy ją wymieniać nawet co miesiąc.

Dzieci powyżej piątego roku życia mogą używać odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej oraz nici dentystycznej. Pamiętajmy także o czyszczeniu języka i policzków, odpowiednią stroną szczoteczki (jeśli taką posiada). Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa?

Pierwsza wizyta może się odbyć nawet już po pojawieniu się kilku pierwszych ząbków. Stomatolog obejrzy buzię maluszka i oceni czy nie ma podejrzeń o próchnicę. Poszukaj odpowiedniego lekarza, zapoznaj się wcześniej z opiniami. Dobrze, jeśli stomatolog jest cierpliwy i ma odpowiednie umiejętności w leczeniu nawet bardzo małych dzieci. Warto przyzwyczaić dziecko do kontaktu z dentystą jak najwcześniej, zaowocuje to bezproblemowymi wizytami w późniejszych latach.

Pamiętaj!

  • próchnica na zębach mlecznych zarazi zęby stałe
  • nawet zepsuty mleczak może boleć i konieczna będzie nieprzyjemna wizyta u dentysty
  • próchnica ma wpływ na zdrowie ogólne (układ oddechowy, pokarmowy, sercowo – naczyniowy)
  • mleczaki “zjedzone” przez próchnicę powodują nieprawidłową wymowę
  • zbyt wczesna utrata zębów mlecznych powoduje wady zgryzu

Lepiej zapobiegać niż leczyć!

Dbaj o zdrowie całej swojej rodziny, ogranicz dziecku słodycze! Zastąp je zdrowymi przekąskami, np owocami, surowymi warzywami czy bakaliami. Niewskazane jest także spożywanie słodkich, gazowanych napojów, które nasze pociechy niestety uwielbiają…
Odpowiednia dieta i systematyczność w szczotkowaniu zębów zapewni Tobie i Twojemu dziecku piękny biały uśmiech.