Jak prać plecak szkolny?

Pranie plecaka szkolnego – jak to zrobić szybko i skutecznie?

Wakacje oznaczają wolne nie tylko dla dzieci, ale także dla ich plecaków szkolnych. Plecak użytkowany w przeciągu roku szkolnego spotyka wiele okazji do pobrudzenia się- korytarze szkolne, podłogi, szatnia, błoto, deszcze lub brudne buty sportowe mogą wyraźnie oznaczyć się na materiale plecaka. Piękna wakacyjna pogoda to doskonały moment na intensywne porządki – raz wyprany plecak szkolny zachowa czystość na długie miesiące. Ale jak wyprać plecak, aby go nie uszkodzić?

Wydawałoby się, że najprostszym sposobem jest wsadzenie plecaka do pralki i już. Ale czy pierzesz biustonosze, satynę, buty lub chociażby swoją torebkę? Zdecydowanie nie, ponieważ pranie w pralce może trwale uszkodzić ulubioną rzecz. W przypadku plecaka może dojść do uszkodzenia materiału oraz utratę jego właściwości wodoodpornych, uszkodzenia odblasków lub w najgorszym przypadku całej konstrukcji usztywniającej. Nawet jeśli po praniu w pralce nie widać uszkodzeń to nie oznacza to, że do nich nie doszło- osłabiony materiał może ujawnić się dopiero po użytkowaniu przez np. wyprucia nici, uszkodzenia zamka, deformację usztywnienia pleców. Dlatego zdecydowanie należy wyprać plecak ręcznie. Warto zerknąć na materiałową metkę i postąpić zgodnie z przedstawionej na niej instrukcją, aby przy praniu nie utracić gwarancji na plecak. Zastosowanie wskazań producenta zawartych na materiałowych lub papierowych metkach jest zarazem zachowaniem warunków prawidłowej konserwacji. Im lepiej zadbasz o plecak, tym dłużej będzie Ci służyć.

Co oznaczają obrazki na metce plecaka Topgal ?
– pranie ręczne
– nie prać w pralce (nawet w trybie prania ręcznego)
– nie chlorować ani używać środków wybielających
– nie prasować żelazkiem
– nie czyścić chemicznie

Ręczne pranie plecaka nie musi być czasochłonne!

Zacznij od wyjęcia śniadaniówki o której dziecko zapomniało, wytrzepania plecaka z okruszków i paproszków. Otwórz wszystkie zamki plecaka oraz kieszenie. Przygotuj ciepłą wodę, miękką gąbkę oraz mydło lub delikatny środek do prania ręcznego (przed zakupem zapoznaj się ze składem – nie może zawierać środków wybielających i pochodnych). Namocz gąbeczkę w czystej wodzie bez detergentu i dokładnie przetrzyj odblaski oraz wszystkie twarde elementy. Zabrudzenia wewnątrz plecaka, czy zewnętrznej tkaninowej części możesz wyczyścić wodą z środkiem piorącym. Nie trzeba całkowicie zanurzać plecaka w wodzie, ponieważ w poduszkach powietrznych na plecach może nagromadzić się woda, którą trudno będzie wysuszyć.

Po praniu plecak należy wywiesić do kompletnego wysuszenia – najlepiej w przewiewnym miejscu, aby każdy zakamarek plecaka miał dostęp do powietrza. Plecak podczas suszenia zostaw otwarty, dodatkowo otwórz wszystkie wewnętrzne kieszenie, czy odepnij przegrody. Nie wystawiaj plecaka na bezpośrednie słońce- materiał pozbawiony impregnatu jest bardziej podatny na uszkodzenia promieniami.

Gdy plecak będzie już suchy można go zaimpregnować specjalnym preparatem do tkanin w sprayu- dzięki temu będziemy pewni, że plecak będzie ponownie wodoodporny. Dobre środki impregnujące powodują również większą “brudoodporność” – plamy nie wsiąkają w materiał i brud ciężej się osadza na tkaninie. Po czyszczeniu i dokładnym wysuszeniu jest gotowy do szkoły i na wakacyjne zabawy.