Z artykułów zamieszczonych w poradni już wiemy jak wybrać plecak szkolny i jak go nosić. W tym artykule chcemy podzielić się poradami, jak dbać o swojego towarzysza do szkoły, aby służył dziecku jak najdłużej. Plecak jest użytkowany przez dziesięć miesięcy w roku. Codziennie jest obciążony kilkoma kilogramami książek, zeszytów, czy strojem na w-f. W domu uczymy, aby dziecko dbało o swoje rzeczy, ale czy wiemy co się dzieje z plecakiem w szkole? Nie wszystkie dzieci szanują swoje plecaki, które często z braku czasu są rzucane na szkolny korytarz, albo wciskane na siłę do szafki szkolnej. W plecaku opórcz książek znajdzie się czasem butelka wody, śniadanie owinięte w papier albo banan, który po szkolnych perypetiach wewnątrz plecaka nie nadaje się nawet na koktajl.
Co robić?
Przede wszystkim trzeba systematycznie kontrolować plecak dziecka. Oczywiście uczeń jest już odpowiedzialny i doskonale wie, co należy nosić do szkoły, a co zostawić w domu, jendak czasem w plecaku mogą się znaleźć zabawki lub inne skarby, które zwiększą wagę plecaka i zbędnie obciążą plecy dziecka. Pod koniec roku szkolnego skontrolujmy pusty plecak – jego stan fizyczny oraz to, jeśli jest wystarczająco czysty, aby spoczać na czas wakacji w szafie.
Należy również rozważyć, czy plecak będzie odpowiedni na dalszy rok nauki – nie tylko pod względem wizualnym, ale także pod względem funkcjonalności – czy jest nadal dopasowany do wzrostu rosnącego dziecka. Plecak nie powinien być za mały, ani za duży w stosunku do pleców dziecka – źle dobrany może negatywnie wpływać na rozwój kręgosłupa ucznia. Plecak powinien być umiejscowiony od górnej części łopatek do lędźwi. Jeśli wszystko z plecakiem jest w porządku pozostaje go jedynie wyczyścić.
Jak wyczyścić plecak dziecka?
Najprościej byłoby wsadzić plecak do pralki i mieć problem z głowy. Ale czy pierzemy w pralce torebkę lub buty? Oczywiście nie, stąd też producenci nie polecają prania plecaka w pralce. Dlaczego? Odpowiedź jest jasna – plecak może się zdeformować, zszycia i zamki mogą zostać naruszone, materiał może stracić właściwości wodoodporne. W najgorszym przypadku może dojść do uszkodzenia konstrukcji usztywniającej plecy plecaka lub nadruku, aplikacji na nim naszytych. Takie uszkodzenia wykraczają ponad świadczenia gwarancyjne i reklamacja plecaka może zostać nieuznana. Oprócz prania plecaka w pralce nie należy go także myć w zmywarce, ani suszyć w suszarce. Przed czyszczeniem należy wjąć z plecaka stelaż oraz zapoznać się z informacjami na materiałowej metce. Tak jak w przypadku odzieży i w plecakach producenci zamieszczają informację, jak prawidłowo prać plecak szkolny, aby go nie uszkodzić.
Co z plamami?
Do czyszczenia plecaka nie należy używać odplamiaczy. W przypadku plam należy użyć gorącej wody i ściereczki lub gąbki do naczyń. Plecaki są najczęściej uszyte z materiału polyester lub nylon, więc można je wyczyścić delikatnym płynem do materiałów. Przed użyciem detergentu przeprowadź test na materiale, aby upewnić się, że nie zostawi plam, czy innych śladów.
A zapach?
Czasem w plecakach można znaleźć zaginione skarby typu stare śniadanie, mokra chusteczka, które zostawiają nieprzyjemny zapach. Aby pozbyć się tego problemu można użyć do odświeżenia zapachu delikatnego płynu do materiałów (lub płynu do płukania tkanin). Jeśli mimo to zapach pozostaje należy zastosować starą domową metodę odświeżania za pomocą sody spożywczej. Posyp sodą brzydko pachnące miejsce i odczekaj kilka godzin, a problem zapachu zniknie.
Po dokładnym wysuszeniu plecaka i ponownym zaimpregnowaniu, można go schować do szafy na zasłużony wakacyjny odpoczynek. Aby ponownie zaimpregnować plecak należy kupić impregnat bezbarwny do odzieży sportowej (dostępny w sklepach obuwniczych lub sportowych). Przed impregnacją zalecamy zrobić próbę w mało widocznym miejscu, czy preparat np nie odbarwi tkaniny. Pamiętajmy, że prawidłowa konserwacja plecaka spowoduje, że będzie nam służyć dłużej.